آیا قهوه و فشار خون با هم ارتباط دارند؟

قهوه هزاران سال بخشی از رژیم غذایی انسان بوده است.اما بحث بر سر آن نیز عمری طولانی دارد.

قهوه و فشار خون

قهوه و فشار خون “قهوه هزاران سال بخشی از رژیم غذایی انسان بوده است. در طول این زمان طولانی، بسیار بحث برانگیز نیز جلوه کرده است. در عصر استارباکس، این بحث از یک طوفان در قوری قهوه شکوفا شد تا زمینه بحث های جدی تری باشد

به نظر میرسد بعضی از فشارهای منفی علیه قهوه، به این اعتقاد عمومی مرتبط باشد که هر چیزی که مزه آن خیلی خوب است حتما برای شما مضر است.

اما در طرف دیگر این ماجرا بحثی جدی وجود دارد. قهوه بر سیستم عصبی تاثیر میگذارد. هشیاری را با دخالت در خواب افزایش میدهد. به عنوان یک دیورتیک (diuretic) –دارویی ادرار آور- بر جریان ادرار موثر است. و بر سیستم قلبی عروقی نیز تاثیر میگذارد.

و این باعث تقویت سیستم قلبی عروقی، افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون می شود. اما اثرات گردش خون قهوه پیچیده تر از آن است که به نظر می رسد، یک مطالعه جالب می تواند به شما کمک کند حقایق را از داستانها جدا کنید.

 

یک نگاه تازه

بیشتر پزشکان توصیه میکنند که از مردم از مصرف قهوه(یا دیگر منابع کافئین دار) قبل از چک کردن فشار خونشان خودداری کنند. این توصیه استاندارد بر مبنای این مفهوم است که کافئین آنقدر بر فشار خون موثر هست که در اندازه گیری دقیق آن موثر باشد. اما تحقیقات پزشکی کمی تیره شده اند. بعضی مطالعات رابطه بین نوشیدن قهوه و فشار خون بالا را تایید کرده و بعضی رد میکنند. حتی در یک تحقیق در سال ۱۹۸۷ در ایتالیا ثابت شد که قهوه میتواند بر کاهش فشار خون موثر باشد!

بعد از بالا گرفتن بحث بین نتایج متفاوت،  دانشمندان سوئیس و ایالات متحده تصمیم گرفتند که نگاه تازه ای با بهبود جزئیات بر ۱۵ داوطلب داشته باشند. هیچ کدام از داوطلبان و یا والدینشان فشار خون بالا نداشتند، سالم بودند و سیگار نمیکشیدند. فقط ۶ نفر از آنها نوشیدن قهوه جزء عادات روزانه شان بود.

محققان، فشار خون، ضربان قلب، و سیستم عصبی سمپاتیک هر داوطلب را تحت چهار شرایط مختلف رصد میکردند. قبل و بعد از نوشیدن سه شات اسپرسو، قبل و بعد از نوشیدن سه شات اسپرسو بدون کافئین، قبل و بعد از دریافت ۲۵۰ میلی گرم کافئین با تزریف، قبل و بعد از تزریق دارونمای وریدی(سدیم کلرید)

رابطه نوشیدن قهوه و فشار خون

سه شات اسپرسو، یک تحریک کنندگی کامل ایجاد میکند و بر نحوه قرائت فشار خون موثر است. اما با وجود اینکه کافئین خون به یک اندازه در همه موارد افزایش پیدا کرد، همه افزایش فشار خون را تجربه نکردند. در واقع اسپرسو، فشار خون کسانی که عادت به قهوه خوردن داشتند را افزایش نداد. هر چند فشارهای سیستولیک را به طور متوسط ​​۱۳ میلی متر و فشارهای دیاستولی به میزان ۷ میلی متر جیوه در افرادی که عادت به قهوه نوشیدن نداشتند، افزایش داد.

اسپرسو، چیز قوی ای است. اما تزریق وریدی کافئین باید قوی تر باشد. در عوض میزان کافئین خون به یک اندازه بین کسانی که اسپرسو خوردن یا به آنها کافئین تزریق شد افزایش یافت. اما تزریق مستقیم قهوه، تاثیر بسیار کمتری بر فشار خون نسبت به اسپرسو داشت. فشار خون سیستولیک (systolic) به میزان میانگین فقط ۶ میلی گرم جیوه افزایش داشت. افزون بر این، مصرف کنندگان قهوه و کسانی که عادت به قهوه خوردن نداشتند به طور مشابه به کافئین داخل وریدی پاسخ دادند.

یک فنجان قهوه ساده، شامل صدها ماده پیجیده است. کافئین برای بالا بردن فشار خون سرزنش میشود اما این اختلاف بین اسپرسو  و تزریق مستقیم کافئین نشان میدهد که داستان پیچیده تر است. اسپرسوهای بدون کافئین این ایده را تایید میکنند. این اسپرسو کافئین خون را افزایش نمیدهند اما میانگین فشار خون سیستولیک  ناشی از نوشیدن آن را ۱۲ میلی لیر جیوه افزایش داد.

قهوه و فشار خون شما!

این مطالعه نشان میدهد که چرا تحقیقات اخیر چنین نتایج متنوعی داشتند. قهوه فشار خون کسانی را که قهوه خور نیستند را افزایش میدهد. اما تاثیری بر فشار خون کسانی که به قهوه نوشیدن عادت دارند نمیگذارد. به نظر میرسد جوانان بیشتر نسبت به قهوه واکنش نشان میدهند. و عناصر دیگر قهوه با افزایش فشار خون بیشتر از کافئین ربط دارند. قهوه خورهای حرفه ای نسبت به این عناصر منعطف شده و در نتیجه فشار خونشان بیش از یک یا دو واحد افزایش پیدا نمیکند. اما کسانی که عادت به نوشیدن قهوه ندارند میتوانند انتظار داشته باشند که بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه بدون کافئین، موقتا فشار خون را احساس کنند.

قهوه و فشار خون -دارنیکو
قهوه و فشار خون -دارنیکو

قهوه و سلامتی شما

فشار خون یک علامت مهم برای پیش بینی سکته قلبی و مغزی است. حتی اگر قهوه فشار خون را در مصرف کنندگان منظم افزایش ندهد، آیا نمیتواند بر بیماری های قلبی موثر باشد؟ در تحقیقات دو سالانه بر ۴۵۵۸۹ مرد در سین بین ۴۰ تا ۷۵ سال، دانشمندان هاروارد هیچ ارتباطی بین مصرف قهوه و خطر بیماری عروق کرونر یا سکته مغزی، حتی در مصرف کنندگان سنگین پیدا نکردند. در حالی که مصرف منظم قهوه بی ضرر بود، قهوه های بدون کافئین با افزایش ریسک ابتلا به بیماری قلبی رابطه داشت. هرچند این رابطه ضعیف بود.

یک مطالعه سلامت قلب در اسکاتلند در این مورد مطمئن تر بود. گزارشی مبنی بر این که ریسک بیماری های قلبی در قهوه خورها کم میشود. و مصرف کنندگان سنگین حتی سود بیشتری از این بابت میبرند. و اگرچه بعضی قهوه نوش ها با احساس ضربان قلب اذیت میشوند. اما به نظر نمی رسد قهوه باعث اختلالات جدی ریتم قلب، حتی در بیماران مبتلا به حمله قلبی شود.

نوشیدنی پیچیده!

قهوه یک نوشیدنی پیچیده است. و تاثیرات فراوانی بر سیستم قلبی عروقی دارد. بعضی از مردم از افزایش هشیاری سود میبرند ولی برای بعضی دیگر باعث اعتیاد عصبی به قهوه شامل بی خوابی، اضطراب یا لرزش می شود. نوشیدنی های قهوه یک وابستگی خفیف را ایجاد می کنند، بنابراین ترک ناگهانی آن می‌تواند سردرد موقت یا افسردگی را ایجاد کند. افراد مبتلا به میگرن ممکن است یک حمله ناشی از افزایش یا کاهش مصرف قهوه داشته باشند.

برخی از نوشیدنی های قهوه برای افزایش حرکات روده کمک می گیرند که یبوست را کاهش می دهد، اما  برای عده‌ای دیگر ریفلاکس معده و سوزش سر دل را ایجاد می کنند. مطالعات هاروارد نشان می دهد که مصرف کنندگان قهوه از کاهش خطر ابتلا به دیابت، سنگ های صفراوی و سنگ کلیه برخوردار هستند، و در یک مطالعه ایتالیایی قهوه برای حفاظت از سرطان روده بزرگ توصیه می شود. قهوه می تواند جریان ادرار را تحریک کند، که ممکن است برای مردان مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات  رنج آور باشد، اما بر خلاف باورهای رایج، باعث کم آبی بدن نمی شود.

دیگر اثرات قهوه

بررسی اثرات قهوه بر متابولیسم در آغاز راه است. به نظر می رسد سطح هوموسیستئین ( homocysteine) را بالا ببرد، که می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد، اما به نظر می رسد که مصرف کنندگان قهوه به این عوارض رنج نمی‌برند. قهوه جوشیده، دم کرده، و قهوه ترک میتواند میزان کلسترول خون را افزایش دهد. اما قهوه تسویه شده، قهوه فوری این کار را نمیکنند. قهوه همینطور مجرای نای را بازتر میکند که برای کسانی که آسم دارند مفید است.

این یک معادله پیچیده است. اما همه چیز به این ختم میشود: وقتی قهوه مینوشید،  انتخاب با شماست. اگر از قهوه لذت میبرید آن را با محتوای قلب خود بنوشید. اما اگر اذیتتان میکند مصرفتان را کاهش دهید یا آن را کنار بگذارید.

تا آخرین قطره داده های علمی که در دسترس است، حس مشترک و اعتدال بهترین راهنمایی ها است. و اینکه آیا قهوه را انتخاب می کنید یا نه، اجازه ندهید سوال مطرح شود که واقعا فشار خون شما را افزایش دهد. اجازه ندهید که سوال باعث ایجاد بحث هایی شود که واقعا فشار خون شما را افزایش می دهد و  کمتر عصبانی شوید 🙂 .

 

ما در این صفحه در مورد دیگر اثرات قهوه بر سلامتی نوشته ایم.

 

منبع: مرکز تحقیقات سلامت هاروارد

ترجمه و تنظیم: دارنیکو

 

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:
یک نظر تاکنون داده شده
  1. آیا افراد مبتلا به ریفلاکس معده باید از مصرف قهوه خودداری کنند؟

    قهوه و فشار خون !!! رابطه نوشیدن قهوه و فشار خون چیست

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود