قهوه و تناسب اندام

بسیاری از ما روزمان را با یک فنجان قهوه آغاز میکنیم. فقط یک اسپرسو دوبل است که میتواند انرژی کافی به ما بدهد تا با روزی که در پیش رو داریم، مواجه شویم.

اما آیا این اثرات، ارتباطی به تناسب اندام هم دارند؟ اگر آن فنجان«بزرگ، دوبرابر یک فنجان،بدون خامه و چربی» به ما کمک میکند که بلند شویم و روزمان را در محل کار شروع کنیم، همان کارکرد را اگر به باشگاه هم میرفتیم داشت؟

اثرات فیزیولوژیکی

 

عنصر اصلی در قهوه که محرک ماست، کافئین است که سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار میدهد.
کافئین به طور طبیعی در دانه های قهوه، برگ چای و شکلات وجود دارند. همچنین کافئین عنصری محبوب برای افزودن به داروهای بدون نسخه، مثل داروهای سرماخوردگی، آسپرین و کاهش وزن است. اما طبق مطالعات، ۷۵ درصد از مصرف کافئین در آمریکا از طریق قهوه است.
مانند آنچه در این تاپیک هم توضیح داده ایم، کافئین سیستم عصبی مرکزی بدن را با مسدود کردن مسیر آدنوزین که یک انتقال دهنده عصبی است، تحریک میکند. که به طور طبیعی حالتی آرامبخش در بدن ایجاد میکند.
نتیجه این تحریک و انسداد ناقص آدنوزین، غدد فوق کلیه را وادار میکند که آدرنالین ترشح کند. جنگی برای آزاد سازی هورمون!
ضربان قلب شما افزایش می یابد، مردمکهای چشمتان گشاد می شود، ماهیچه هایتان منقبض میشود. و در نهایت گلوکز خون افزایش میبابد که به شما انرژی بیشتری بدهد. بوم! شما اکنون از کافئین بهرمند شدید.
اما.. خب به نظرم بهتر است کمی صبور باشید! کار ما تمام نشده است. کافئین همچنین باعث میشود که دوپامین هم افزایش پیدا کند. دوپامین بخش های از مغز را که مربوط به لذت است را فعال میکند. به نظر میرسد یکی از دلایل اعتیاد به کافئین نیز همین باشد.
از نظر فیزیولوژی، کافئین شما را هشیار تر، با ترشح آدرنالین و تغییر ترشح دوپامین باعث میشود که احساس بهتری داشته باشید.

قهوه برای ورزشکاران - دارنیکو
قهوه و تناسب اندام – دارنیکو

به علاوه آثار روانشناختی و فیزیولوژیکی متعدد، مطالعات متعددی اثرات ارگونومیک کافئین بر عملکرد ورزشکاران را طبقه بندی کردند. با نگاهی ویژه به استقامت.
مطالعات نشان میدهند که مصرف کافئین قبل از یک ورزش استقامتی هوازی شدی ، میتواند تحمل و پایداری را بیشتر کند. همچنین مطالعات دیگری نشان داده است که کافئین به بهبود عملکرد در طی مسیر به شناگران و دوندگان در زمانی کوتاه تر، کمک کرده است.
علی رغم افزایش استقامت، کافئین اثری بر افزایش توان ماهیچه ای نشان نداده است. هرچند همان تحقیق نشان داده است که کافئین تاثیر ارگونومیکی محدود بر ماهیچه ها به خصوص هنگام بازسازی با فرکانس تحریک محدود داشته است.
عملکرد مثبت کافئین، قبلا ارزیابی شده ، به طوری که کمیته بین المللی المپیک، این شرط را برای ورزشکاران گذاشته که بیش از ۱۲ میلی گرم در هر میلی لیتر کافئین مصرف نکنند. یعنی ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم کافئین یا ۴ تا ۷ لیوان قهوه که در بازه زمانی سی دقیقه ای اندازه گیری می شود. انجمن ملی دانشجویان نیز محدودیتی مشابه را با ۱۵ میلی گرم بر میلی لیتر وضع کرده است.

منبع: topendsports
ترجمه و تنظیم: دارنیکو

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود