قهوه خارجی بخریم یا ایرانی ؟

قهوه خارجی یا ایرانی ؟!!!

شاید خیلی از شما با دیدن متن بالا از خودتون بپرسید، مگه ایران هم قهوه داره ؟؟؟

بله درسته که در کشور ما به دلیل نبود شرایط مناسب جوی قهوه کشت نمی‌شود، اما منظور من از قهوه ایرانی آن قهوه هایی است که فرآوری آنها در کشور ما انجام می‌شود.  به زبان ساده تر عمل برشته کردن دانه قهوه ( روست Roast ) در ایران انجام می‌شود.

راینو کافی برند قهوه ایرانی
قهوه راینو برند قهوه ایرانی
RAINO

جالب است بدانید با وجود اینکه برند های قهوه فراوانی از کشور ایتالیا ( مانند لاواتزا ، ایلی و…) وارد کشور ما می‌شود، در کشور ایتالیا نیز مانند ایران قهوه کشت نمی‌شود، و تنها فرآوری قهوه ( روست و بسته بندی ) در کشور ایتالیا انجام می‌شود.

هدف از نوشتن این مقاله برسی و مقایسه مزایا و معایب قهوه های ایرانی و خارجیست؛ و انتخاب نهایی با خود شماست.

قبل از اینکه با خود بگویید “همه چی خارجیش خوبه…!”

تا انتهای این مقاله را بخوانید و در قسمت دیدگاه بنویسید که قهوه ایرانی می‌خرید یا خارجی ؟

 

قیمت قهوه خارجی گران تر است

وقتی بحث خرید مطرح می‌شود یکی از عوامل مهم برای تصمیم گیری، «قیمت» است. اما چرا قهوه های خارجی گران تر هستند؟؟

بالا بودن قیمت قهوه های خارجی عوامل مختلفی دارد. که به آنها می‌پردازیم:

قیمت قهوه
قیمت قهوه

۱- هزینه های حمل و نقل :

اکثر قهوه های وارداتی از کشور هایی اروپایی وارد می‌شود. کشورهایی که در خود آنها کشت قهوه صورت نمی‌پذیرد. با این اوصاف هزینه حمل از محل کشت قهوه ( معمولا کشور های آمریکای جنوبی و آفریقایی ) به قیمت نهایی اضافه شده و باعث افزایش قیمت تمام شده محصول می‌شود.

۲- تعرفه گمرک قهوه :

تعرقه گمرک برای واردات قهوه روست شده خارجی ۵ برابر قهوه سبز ( خام ) است.

استفاده تولیدکنندگان داخلی از قهوه خام ، تاثیر بسزایی در ارزان تر بودن قهوه های تولید داخل نسبت به قهوه های وارداتی می‌گذارد.

۳- بالا بودن هزینه های جانبی در کشور های خارجی :

هزینه های حمل نقل ، و نیروی انسانی و همچنین هزینه انرژی گاز و برق و… برای روست قهوه در کشور ما نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین تر می‌باشد. زمانی که این عملیات در کشورهای خارجی اتفاق بیفتد، طبیعتا هزینه ها نیز افزایش پیدا میکند.

 

اطمینان به کیفیت قهوه خارجی بیشتر است

موضوع بسیار مهم هنگام خرید یک کالا احساس اطمینان به کیفیت است. اکثر برندهای قهوه خارجی شناخته شده، از کیفیت متوسط و بالایی برخوردار هستند. این در حالی است که مقادیر زیادی قهوه خام نه چندان با کیفیت وارد کشور ما می‌شود.

متاسفانه خود من به عنوان نگارنده این مطالب بارها با قهوه فروشی هایی مواجه شدم که یک قهوه ارزان در باکس قهوه ریخته و به دروغ به نام کشورهای صاحب نام قهوه به فروش میرساندند، تشخیص این موضوع نیاز به تجربه و اطلاعات کافی پیرامون قهوه دارد، و برای اکثر جامعه تقریبا غیر ممکن می‌باشد.

پس تا اینجا میتوان نتیجه گرفت برای کسانی که دنبال قهوه با کیفیت هستند، و اطلاعاتشان نسبت به قهوه زیاد نیست، خرید قهوه خارحی گزینه مناسب تری است.

لاواتزا برند قهوه خارجی LAVAZZA
قهوه لاواتزا برند قهوه خارجی LAVAZZA

 

تازگی در روست قهوه FRESH ROASTED COFFEE

مهم ترین وجه برتری قهوه های ایرانی امکان خرید قهوه تازه است. تازگی یک عامل بسیار تاثیر گذار در کیفیت قهوه است. حدود ۱۵ روز بعد از فرآیند روست، قهوه با کاهش کیفیت مواجه می‌شود.

روست قهوه
روست قهوه
coffee roaster

تاثیر تازگی قهوه به قدری بالا است که کیفیت و عطر و طعم یک قهوه درجه ۲ که تازه روست شده باشد، از قهوه ی درجه ۱ که زمان زیادی از روست آن گذشته، بیشتر است.

امروزه شرکت های بزرگ راهکار های مختلفی برای پایین آوردن سرعت کاهش کیفیت قهوه بعد از روست انجام می‌دهند، اما همچنان نتوانسته اند آن را متوقف کنند.

باید توجه داشته باشید در بهترین حالت قهوه های خارجی حدود ۳ ماه بعد از روست به کشور ما می رسند. و به هیچ عنوان یک قهوه تازه محسوب نمی‌شوند. و اگر دنبال خرید قهوه تازه باشید، قهوه های ایرانی انتخاب بهتری هستند.

 

طعم و ترکیب قهوه خارجی و ایرانی

ترکیب اکثر قهوه های خارجی بر پایه نژاد عربیکا است،حدود ۶۰% از مصرف قهوه جهان نیز از نژاد عربیکا است.

اما بالعکس بیشتر قهوه تولید شده در کشور ما از نژاد روبوستا است. قهوه روبوستا قیمت ارزانتری نسبت به عربیکا دارد و عمدتا برای تولید قهوه فوری استفاده می شود.

کافئین روبوستا حدود ۳ برابر عربیکا است. .همچنین طعم روبوستا معمولا تلخ تر از عربیکا می‌باشد. علاقه مردم ایران به کافیئین، طعم قهوه تلخ و همچنین ارزانتر بودن از عوامل مصرف بیشتر قهوه ربوستا در ایران است.

حتی جالب است بدانید تهیه قهوه ترک نیز در کشور ما بر پایه قهوه روبوستا است. در صورتی که قهوه ترک در کشورهای خارجی از جمله ترکیه، با قهوه عربیکا تهیه می شود. که اکثر ایرانیان به خاطر طعم ترش، آن را نمی‌پسندند.

قهوه coffee
قهوه coffee

تجربه و علم بیشتر و استفاده از ماشین آلات مدرن تر

تولید قهوه در کارخانه های صنعتی و صادرات آن در کشورهای صاحب نام مانند ایتالیا حدود ۲ قرن سابقه دارد. این کارخانه ها برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار، رقابت سنگینی باهم دارند. به همین علت در طول سالیان گذشته تلاش زیادی برای بالا بردن کیفیت انجام داده اند. به همین علت نیز با بهره گیری از ماشین آلات مدرن و ایجاد چرخه های کارآمد تر تولید در این صنعت، پیشرفت های بسیاری در فرآیند روست و بسته بندی و حتی کنترل مزارع دانه سبز قهوه داشته اند.

 

خرید قهوه ایرانی : حمایت از تولید ملی

به عنوان جمع بندی می‌توان این طور نتیجه گیری نمود. که خرید هرکدام از قهوه های خارجی و ایرانی ویژگی های مشخصی را برای مصرف کننده برآورده می‌کند. همان طور که گفته شد قیمت قهوه ایرانی ارزان تر است اما اطمینان به برندهای خارجی در سال های گذشته بیشتر بوده است. از طرف دیگر با خرید قهوه ی ایرانی شانس بیشتری برای حس طعم قهوه تازه خواهید داشت.

توصیه مجله دارنیکو، به عنوان « مرجع تخصصی بازار قهوه » به تمامی خوانندگان این مقاله، امتحان یک قهوه ایرانی با کیفیت و تازه است. پیش از هرچیز نیاز به پیدا کردن یک قهوه ایرانی با کیفیت و تازه خواهید داشت و در صورت موفقیت، مطمئن باشید یک قهوه ایرانی مرغوب علاوه بر ارزان تر بودن نسبت به قهوه خارجی، طعم و کیفیت بهتری را نیز برای شما مهیا می‌نماید.

همچنین خرید قهوه ایرانی باعث به حرکت درآمدن چرخه ی تولید و پشرفت صنایع وابسته به قهوه در کشور عزیزمان شده و باعث کاهش خروج سرمایه های ارزی کشور خواهد شد. پس بیایید با حمایت از قهوه با کیفیت ایرانی، زمینه پیشرفت تولیدکنندگان قهوه را در ایران فراهم کرده و زمینه مطلوبی را برای گسترش فرهنگ نوشیدن قهوه به عنوان یکی از نوشیدنی های پر طرفدار ایجاد نماییم.

 

نویسنده : مسعود اکبریان / مجله دارنیکو

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:
7 نظر
 1. سحر آب می گوید

  من با اینکه شناخت زیادی ندارم از قهوه ولی ترجیح میدم ایرانی مصرف کنم

 2. نیما می گوید

  چه جالب من فکر میکردم ایتالیا خودش قهوه داره
  تازه متوجه شدم قضیه چی هست

 3. هادی رضاپور می گوید

  من یکی ار مصرف کننده های قدیمی اسپرسو هستم و همیشه جهت خرید محصول خارجی و ایرانی در شک و تردید هستم با توجه به قیمت قهوه های خارجی و مناسب بودن قهوه های ایرانی الان ترجیح میدم دان قهوه ایرانی بگیرم ولی در این مقاله در نهایت شرکت یا شرکت های معتبر ایرانی که دان گرید یک قهوه رو وارد و رست میکنند نوشته نشده و من خیلی اطلاعات ندارم که از کدوم شرکت باید خرید کنم اگه در این زمینه اطلاعات بشتری داده بشه من خودم تمایل بسیاری دارم که دان قهوه رست شده ایرانی را بخرم با تشکر

  1. فروزان زیبایی می گوید

   ما در فروشگاه دارنیکو، یک صفحه مخصوص برای کالاهای ایرانی داریم. مطمئن باشید دارنیکو، بهترین کیفیت‌ها را در اختیار شما می‌گذارد. به علاوه، صفحه هر محصول و برند، توضیحاتی در مورد نوع و میزان رست قهوه دارند که کاملا کاربردی است. این لینک لندینگ پیج ماست. https://darniko.com/country/iran/

  2. ضیائی می گوید

   سلام عزیز
   من هم تازه مقاله رو مطالعه کردم ولی خیلی وقته از شرکت فرمند و شرکت برتر قهوه ترک میخرم
   یه شرکت جدید هم پیدا کردم که قهوه فوری داشت که الآن اسمش یادم نیست. شرمنده
   ولی فرمند هم قدیمی تره و هم کیفیت بالاتری داره

 4. i می گوید

  پس نتیجه گرفتیم باید بدانیم ما و مشتری قهوه را برای چه استفاده می کند و درخواست دارد پس قهوه ایرانی یا فراوری شده را به طور متوسط حالا نه ۱۰۰ درصد می شود روش حساب باز کرد حالا حمایت

 5. ضیاء می گوید

  با توجه به اینکه قهوه ایرانی تازه تر هست و همچنین ارزان تر
  و در ضمن در کل دنیا فقط چند کشور هستند که قهوه کشت میکنن پس فرقی در کیفیت قهوه وجود نداره
  من ترجیح میدم سرمایه خودم رو در کشور خودم هزینه کنم و تولید کننده هموطن خودم رو تقویت کنم

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود