قهوه خاطرات را تلخ میکند!

قهوه خاطرات را تلخ میکند ! *

این روزها و با افزایش قیمت ارز در کشور , تجارت قهوه هم دستخوش تغییرات شدید قیمتی شده است.
متاسفانه امکان رشد گیاه قهوه در ایران وجود ندارد ( حداقل تا کنون ). و همین امر موجب شده تا این کالا وابستگی کامل به نرخ ارز داشته باشد.
بخش کثیری از مصرف این نوشیدنی در کشور نیز مربوط به برندهای خارجی قهوه نظیر لاواتزا , ایلی و …. میشود که یا به ضورت قاچاق و طبعا با ارز آزاد و یا توسط شرکت های وارد کننده وبه عنوان کالایی لوکس و نه اساسی وارد میشود که باعث میشود ارز ارزان قیمتی به آن تعلق نگیرد.
القصه رابطه قهوه و مخصوصا قهو ه های برند با نرخ دلار آنقدر مستقیم است که میتوان از قیمت قهوه۲۵۰ گرمی ایلی اسپرسو , نرخ دلار در صرافی های استانبول را استخراج کرد !!(با اندکی مسامحت البته )
در این میان قهو ه هایی که در ایران هم روست و آسیاب میشوند کم گران نشده اند.
اما نکته ای که در این باب حائز اهمیت است سهم ارزش افزوده تولید کننده ایرانی است که بر اساس ریال محاسبه میشود.
واقعیت آنست که علی رغم تورم بالای این چند ماهه , حقوق کارگر ایرانی همچنان ثابت مانده و همین موضوع منجر به کاهش هزینه تولید و در نهایت افزایش اختلاف قیمت بین قهو ه های برند خارجی و ایرانی شده است.
در واقع درست است که هر دو محصول گران شده اند , اما قهوه های ایرانی کمتر گران شده اند.
این  اتفاقات فرصت خوبی برای تولید کنندگان ایرانی فراهم کرده تا با افزایش کیفیت  محصولات خود سهم بیشتری از بازار کسب کنند. بازاری که با توجه به گرانی های اخیر انداره آن به شدت کوچک شده است.
البته این توفیق اجباری نصیب مصرف کنندگان هم شده است تا با روی آوردن به قهوهء ایرانی , بیشتر هوای تولیدکنندگان هموطن را داشته باشند.

 

 

  • رمانی به قلم مهوش قائد شرفی
این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود