قهوه در روزگار عثمانی ، روایتی از اعماق تاریخ

قهوه در روزگار عثمانی : قهوه در سال ۱۵۵۵میلادی، توسط «اوزدمیر پاشا» فرماندار پادشاهی عثمانی در یمن به استانبول وارد می‌شود. گویا در دربار عثمانی روش جدیدی برای برشته‌کاری و دم‌آوری قهوه به‌کار می‌رفته که عطر و طعم قهوه را دوچندان می‌کرده. این نوشیدنی به سرعت در دل‌های مردم استانبول جا باز می‌کند و قهوه‌خانه‌های زیادی در گوشه و کنار بساط دم کردن قهوه را راه ‌می‌اندازند!

مورخان دلایل مختلفی را برای محبوبیت این نوشیدنی  ذکر میکنند.  در واقع محرک بودن و ایجاد روابط گرم اجتماعی حاصل از نوشیدن قهوه باعث ‌شده مسلمانان مکه و دیگر شهرهای عربی قهوه‌خانه‌ها را جایگزین می‌خانه‌ها کنند تا برای ساعاتی گردهم بیایند و درباره‌ی مسایل سیاسی روز صحبت کنند.

قهوه در روزگار عثمانی
قهوه در روزگار عثمانی

تاثیر این نوشیدنی تازه در فرهنگ اجتماعی استانبول باعث شد تا در سال ۱۶۳۳ میلادی – چیزی بیش از صد سال بعد از ورود این نوشیدنی به این شهر –  نوشیدن قهوه، مجازات مرگ را به به دنبال داشته باشد.. داستان این است که «سلطان مراد چهارم»، گردهمایی‌های روشنفکران و مخالفان عصر را در قهوه‌خانه‌ها خوش نمی‌داشت و بحث‌های پیرامون این نوشیدنی را تهدیدی جدی علیه قدرت‌ حاکمیت تلقی می‌کرد.

در عین‌حال، قهوه‌‌خانه‌ها مکانی‌ بوده که برخلاف بسیاری دیگر از محافل، طبقات مختلف اجتماعی را گردهم می‌آورده. هوشیاری ناشی از نوشیدن قهوه، باعث میشد که مردم به مسائلی جدی تر از موضوعات روز میخانه ها بپردازند. تا جایی‌که‌ نوشیدن قهوه در ملاء‌عام باعث ضرب و شتم افراد می‌شده و گاهی نیز به سرنوشتی شوم از قبیل انداختن‌ در گونی و پرتاب آن‌ها در تنگه‌ی «بسفر» منجر می‌شده است.

تاثیر کافیین بر مغز که هنوز به صورت علمی مطالعه نشده بود راه را برای انواع نظریه‌های عجیب و بی‌اساس باز کرده بود. گروهی از صوفیان با مراسم و مناجات‌های خاص دانه‌های قهوه را برشته کرده و در محافل عرفانی آن را به عنوان یک نوشیدنی رمزآلود سرو می‌کردند. آن‌ها معتقد بودند که این نوشیدنی باعث سم‌زدایی روحی و تقویت منطق فکری می‌شود.

قهوه در روزگار عثمانی
قهوه در روزگار عثمانی

گروهی دیگر از مذهبیون افراطی با تاکید بر این موضوع که این نوشیدنی عجیب در زمان پیامبر وجود نداشته، آن را ابداعی مخالف دین و شرع دانستند و آن را حرام اعلام کردند هرچند گروهی از مفتیان معتدل آن را مکروه دانسته و صرفا مسلمانان را از نوشیدن آن برحذر داشتند. 

اما بستن قهوه‌خانه‌ها منحصر به استانبول نبود. این اتفاق اولین بار در تاریخ ۱۵۱۱ در شهر مکه اتفاق ‌افتد. ماموران حکومت وقت به مردی که خارج از مسجد در حال نوشیدن قهوه بود مشکوک می‌شوند. جزییات این ماجرا بر کسی معلوم نیست اما طولی نمی‌کشد که رهبران مذهبی دستور بستن تمام قهوه‌خانه‌ها و ممنوعیت فروش این نوشیدنی را در مکه اعلام می‌کنند. بعدها در قاهره نیز این رخداد در چندین دوره تکرار می‌شود.

قهوه در روزگار عثمانی
قهوه در روزگار عثمانی

پرواضح است که در طول تاریخ، اصحاب سیاست و رهبران مذهبی به اتفاق پیرامون گردهمایی‌های این نوشیدنی حساس بوده‌اند. نوشیدنی که مسلمانان این منطقه را گردهم می‌آورده تا چندی در هوشیاری و با تمرکز درباره مسایل سیاسی و مذهبی روز صحبت و تبادل‌نظر کنند. این صحبت‌‌ها که نطفه‌های جوشش‌های انقلابی را سبب می‌شده تهدید بزرگی برای عوامل قدرت به حساب می‌آمده. اما از آن‌جایی که عکس‌العمل تمام حکومت‌های توتالیتر به‌صورت تاریخی همیشه حذف صورت مساله به جای پرداختن به آن بوده، بستن قهوه‌خانه‌ها‌ و حرام اعلام کردن این نوشیدنی سریع‌ترین راه برای سرکوب هر حرکت مخالف احتمالی بوده. اما زمان نشان داده که محبوبیت قهوه بر هر زور و قدرتی غلبه کرده و امروزه صبح‌های استانبول – این شهر زیبا و تاریخی –  پس از پستی و بلندی‌های زیاد با عطر خوش قهوه‌خانه‌‌هاش در هر کوی و برزن آغاز می‌شود!

ما، قبلا در دارنیکو مطلبی در مورد تاثیرات اجتماعی قهوه خوردن و کافی شاپ ها نوشته ایم. اینجا بخوانید.

منبع : آی‌کافی

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود