قهوه سبز لاغری از ادعا تا واقعیت! چگونه با این نوشیدنی لاغر شویم

احتمالا اخیرا با تبلیغات زیادی در رابطه با قهوه سبز لاغری در تلویزیون، اینترنت و… برخورد کرده‌اید. تبلیغاتی با عنوان معجزه قرن، اکثیر لاغری و .. که هر روز تعدادشان بیشتر می شود.

بنظر شما واقعیت چه مقدار به آن چه که در این تبلیغات گفته میشود نزدیک است؟

به شما توصیه می‌کنم قبل از مصرف قهوه سبز لاغری، مقاله زیر را بخوانید، و اطلاعات خود را در رابطه با قهوه سبز کامل کنید.

قهوه سبز چیست؟

دانه‌های قهوه سبز در واقع دانه خام گیلاس درخت قهوه هستند.زمانی که گیلاس‌های قهوه کاملا رسیده می‌شوند. از درخت قهوه چیده می‌شوند. و طی فرآیند و پردازش دانه‌های سبز قهوه را از داخل گیلاس قهوه خارج می‌کنند.

 

دانه قهوه سبز گیلاس قهوه
دانه قهوه سبز گیلاس قهوه

تمام طعم و عطر قهوه در دانه سبز قهوه به صورت بالقوه نگهداری می‌شود. این پتانسیل در نهایت با بو دادن (Roast) قهوه سبز آزاد می‌شود و به قهوه‌ بوداده ( قابل دم شدن ) که همه با آن آشنا هستید تبدیل می‌شود.
پس  وقتی حرف از قهوه سبز می‌شود، منظور همان قهوه خام ( بو نداده ) است.و قهوه سبز لاغری نیز به همان قهوه خام گفته می‌شود.

متاسفانه در بعضی از تبلیغات به گونه‌ای نشان داده می‌شود که قهوه سبز چیزی جدا از قهوه‌ی رایج بین مردم است که از آن برای تهیه نوشیدنی قهوه استفاده می‌شود. در صورتی که منشا هر دو همان قهوه سبز است

قهوه سبز لاغری

همه می‌دانیم کم کردن وزن کار دشواری است که نیاز به اراده و تلاش مستمر دارد. به همین علت مردم به دنبال راه حل آسان برای کم کردن وزن می‌گردند. و حاضر هستند برای آن هزینه‌های زیادی را متقبل شوند.

این شرایط فرصت خوبی برای افراد سودجو را ایجاد کرده است، تا به وسیله تبلبغات، داروها و مکملهای مختلف لاغری که اکثرا برای سلامتی مضر هستند یا تاثیری زیادی در کاهش وزن ندارند، با قیمت‌های نجومی بفروش برسانند.

در رابطه با قهوه باید گفت که:  وجود کافئین و آنتی اکسیدان‌‌ها در قهوه باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن می‌شود، حتی برخی مربیان ورزشی، مصرف قهوه را قبل از تمرینات خود توصیه می‌کنند، و معتقد هستند که نوشیدن قهوه قبل از شروع ورزش، باعث بهبود در نتایج آن می‌شود.

چطور قهوه سبز به عنوان معجزه لاغری مطرح شد؟

قهوه به عنوان یک نوشیدنی پرطرفدار و رایج در جهان مصرف می‌شود، و هر چند وقت یکبار، مقالات و نظرات مختلفی در رابطه با فواید و مضرات آن منتشر می‌شود، با این حال بسیاری از مردم به بخاطر علاقه به خود قهوه آن را مصرف می‌کنند.

سال ۲۰۱۲ دکتر اوز Dr. Oz در برنامه تلویریونی معروف خود که در رابطه با سلامتی است، از تاثیر معجزه آسای قهوه سبز برای کاهش وزن صحبت کرد، و نتایج تحقیقات خود را در رابطه با قهوه سبز لاغری بیان کرد.

بعد از برنامه دکتر اوز، موج شدیدی از فروش مکمل‌های لاغری قهوه سبز در دنیا شروع شد، تبلیغات اکثر این مکمل‌ها و قرصهای لاغری قهوه سبز، با تکیه بر برنامه دکتر اوز و اینکه قهوه سبز دارای مقادیر زیادی از اسید کلروژنیک Chlorogenic acid است، و این اسید باعث کاهش وزن می‌شود. موفق به فروش مقادیر زیادی از مکمل‌های خود شدند، زمان زیادی نگذشت، که برندهای معروف فعال در زمینه قهوه و مکملهای غذایی بخاطر بازار جدیدی که ایجاد شده بود، شروع به تولید محصولات مختلفی از قهوه سبز کردند، از جمله شرکت لبتین و نستله که قهوه سبز فوری و … را در بازار عرضه کردند.

شکایت FTC کمیسیون تجارت فدرال آمریکا از فروشندگان قهوه سبز لاغری

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا بعد از گذشت ۲ سال از برنامه دکتر اوز در رابطه با قهوه سبز، به علت شکایات و کلاه‌برداری‌هایی که با عنوان قهوه سبز لاغری انجام شده بود، از دکتر اوز و تعداد زیادی از تولیدکنندگان مکمل‌های لاغری قهوه سبز شکایت کرد.

همین امر باعث شد تا مردم تحقیقات بیشتری نسبت به تاثیر قهوه سبز بر لاغری انجام دهند، و تا امروز تحقیقات زیادی در این رابطه در  دنیا شده است، و البته هیچ کدام نتوانسته‌اند به طور حتمی آن را نفی یا تائید کنند.

قهوه سبز لاغری در ایران!

مدتی بعد از اینکه تبلیغات قهوه سبز لاغری در جهان فراگیر شد، در کشور ما نیز، فروش مکمل‌ها و داروهای کاهش وزن قهوه سبز آغاز شد.

البته کمی بعد در ایران پودر قهوه سبز ( قهوه سبز آسیاب شده ) به عنوان دمنوش لاغری در دسترس مردم قرار گرفت، که امروزه حتی در عطاری‌ها و قهوه فروشی‌ها فروخته می‌شوند.

تفاوت پودر قهوه سبز با مکمل‌ها این است، که قهوه سبز خالص آسیاب می‌شود، در صورتی که در مکمل‌ها معمولا عصاره آن همراه با چند ماده دیگر مخلوط و به صورت قرص یا کپسول عرضه می‌شوند.

نکات خرید قهوه سبز لاغری

قبل از خرید یا مصرف قهوه سبز به چند نکته توجه فرمایید:

 • ۱- اگر قصد خرید مکمل‌ یا قرص قهوه سبز را دارید، با توجه به اینکه در آمریکا افراد زیادی این قرص‌ها و مکمل‌ها را تهیه کردند، در صورتی که هیچ نتیجه‌ای برای آنها نداشته است( که بالا به آن اشاره شد ) سعی کنید دارو را از جای معتبری تهیه کنید که بتوانند به شما برای خریدتان ضمانت دهند.
 • ۲- کسانی که به کافئین حساسیت دارند، یا خانم‌های باردار از مصرف قهوه سبز خودداری کنند، و افراد دیگر نیز قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند.
 • در حال حاضر قهوه سبز فوری توسط چند شرکت تولید می‌شود که می‌توانید آن‌‌ها را تهیه کنید. اینجا
 • ۴- قبل از تهیه پودر قهوه سبز که به بعضا به عنوان دمنوش لاغری نیز در قهوه فروشی‌ها و عطاری‌ها فروخته می‌شود، به نکات زیر توجه کنید.

  پودر قهوه سبز لاغری
  پودر قهوه سبز لاغری

اول: پودر قهوه سبز نباید قیمت بالاتری از قهوه‌های برشته شده داشته باشد، زیرا قهوه سبز بعد از بودادن به دلیل هزینه‌های فرآوری قیمت بالاتری پیدا می‌کند. در صورتی که پودر قهوه سبز تنها هزینه آسیاب متحمل می‌شود.

دوم: نظر به اینکه قهوه‌های سبز آفت زده یا کپک زده با قیمت‌های بسیار پایین‌تر از قهوه‌های سالم در دنیا عرضه می‌شوند، که بعد از آسیاب تشخیص آنها تقریبا غیر ممکن است، همچنین دیده شده افراد متقلب قهوه سبز را با ناخالصی عرضه می‌کنند. پس حتما قهوه سبز را از یک جای مطمئن تهیه کنید.

سوم: طبق تحقیقاتی که گروه‌هایی در طب سنتی ایران انجام شده است، طبع قهوه سبز سرد می‌باشد، و توصیه می‌شود تا همراه با مواد خوراکی‌ با طبع گرم مانند( زنجبیل، دارچین، عسل) مصرف شود.

چهارم: همیشه به کسانی که قصد تهیه قهوه دارند توصیه می‌شود که دانه قهوه را تهیه کنند و خودشان آسیاب کنند، در صورتی که در رابطه با قهوه سبز باید توجه داشته باشید که دانه قهوه سبز بسیار محکم می‌باشد، و آسیاب کردن آن کار بسیار دشواری است.

چگونه قهوه سبز لاغری را دم کنیم؟

یک روش ساده برای دم کردن قهوه لاغری سبز اصل 

۱۰ گرم قهوه سبز، معادل یک قاشق غذا خوری را با ۱۲۰ میلی لیتر آب، داخل ظرفی ریخته و روی شعله قرار دهید و به مدت ۵ دقیقه بجوشد.  شما می‌توانید این نوشیدنی را به صورت گرم یا سرد میل کنید.

به خاطر طبع سرد این نوشیدنی و طعم ناخوش آن بهتر است کمی هل یا دارچین یا زنجبیل یا عسل یا نبات به نوشیدنی خود اضافه کنید.

حرف آخر

آمار نشان می‌دهد که در سالهای اخیر رشد اضافه وزن در آمریک بسیار بالا رفته است اینجا ، با توجه به اینکه بیشتر مکمل‌ها و داروهای لاغری در کشور آمریکا تولید می‌شوند، اگر دارویی مانند قهوه سبز لاغری تاثیر معجزه آسایی در کاهش وزن داشت، این آمار رو به رشد اضافه وزن در آمریکا باید کاهش پیدا می‌کرد. با دانستن این موضوع دیگر نباید فریب تبلیغات دروغی را بخوریم. که با نشان دادن تصاویر عجیب مدعی تاثیر معجزه آسای داروهای مختلف برای کاهش وزن می‌شوند.

تصاویر دروغین از داروهای تاثیر قهوه سبز لاغری
تصاویر دروغین از داروهای تاثیر قهوه سبز لاغری

در رابطه با قهوه سبز لاغری در سالهای اخیر تحقیقاتی انجام شده، که نتایج در بعضی از آنها از تاثیرات قهوه سبز بر کاهش وزن و در بعضی دیگر از بی اثر بودن آن اشاره شده است، و متاسفانه در حال حاضر نمی‌توانیم هیچ حکم قطعی بدهیم.

مجله تخصصی دارنیکو

اگر تا بحال قهوه سبز را مصرف کرده‌اید. لطفا از تاثیرات آن برای ما و دیگران بنویسید.

 

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:
6 نظر
 1. پور حسین می گوید

  جالب بود

 2. سحر نادمی می گوید

  من با خوردن قهوه سبز اشتهام کم میشه

 3. نصرت می گوید

  من نمیدونستم قهوه سبز با اون قهوه ای که ما باهاش قهوه درست میکنیم یکی هست
  فکر میکردم یه قهوه ای هستش که از اول قهوه ای هست و یک قهوه هم هست که از اول سبزه به عنوان قهوه لاغری مصرف میشه

 4. sepide sh می گوید

  چرا قیمت قهوه سبز لاغری انقدر گرون تر از قهوه معمولی هستششش؟؟؟؟
  واقعا به خودمون رحم نمیکنیم!!!!

 5. khani mahmood می گوید

  چطور تشخیص بدیم قهوه سبز لاغری اصل باشه
  چون شنیدم بعضی ها تقلبی قهوه سبز میفروشن

 6. ریحانه می گوید

  این قهوه سبز مثل قهوه دیگه خوش عطره؟

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود