قهوه و مدیریت استرس

قهوه و استرس:

اگر تا کنون به قهوه به عنوان یک تفریح یا نوشیدنی منظم روزانه نگاه کرده اید. در این صورت باید با علائم ترک اعتیاد کافیئن مثل سردرد، تحریک پذیری و عدم تمرکز نیز آشنا باشید. دانشمندان تا مدتها این سوال را در ذهن داشتند که یک فرآیند شیمیایی باعث این اتفاق میشود یا تنها یک لذت ساده است که یک فنجان قهوه گرم به انسان سرازیر میکند؟ یک تیم تحقیقاتی ثابت کرده است که حدس اول صحیح است.

نتایج یک تحقیق

محققانی از برزیل، آمریکا و پرتقال کشف کردند که موشهایی که کافیئن دریافت کردند، نسبت به آنهایی که بدون کافئین در معرض موقعیت استرس زا قرار گرفتند، بهتر عمل میکنند. دلیل: در حالی که کافئین گیرنده های آدنوزین را از فعال شدن برای فرآیند خواب منع میکند، همزمان از فعال شدن گیرنده ها برای واکنش های استرس زا نیست جلوگیری میکند. این واکنش ها شامل خلق و خوی بد، مشکلات حافظه و احساس افسردگی نیز میشود.

قهوه و استرس

شیوه عمل کافئین باعث بهبود عملکرد سیستم بدن نمی شود. بلکه باعث اجتناب این سیستم از خطا میشود. رودیگو کوهنا استاد دانشگاه پرتغالی در این مورد میگوید: «در واقع از عملکرد بد سیستم پیشگیری میکند. و باعث بهبود آن نمی شود.»
استرس واکنش طبیعی بشر است تا بتواند در برابر چالش ها قوی تر ظاهر شود.
هرچند بر فرآیند های جسمی در طولانی مدت تاثیر منفی میگذارد. به همین دلیل به نظر میرسد که به طور مستقیم با اختلالات خواب، چاقی و اختلالات روانی در ارتباط باشد.
به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، سی و سه درصد از آمریکایی ها هرگز در مورد راه های مدیریت آن با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت نمی کنند.

قهوه و استرس -دارنیکو
قهوه و استرس -دارنیکو

روند آزمایش

برای این آزمایش، محققان به آب آشامیدنی تعدادی موش کافئین اضافه کردند. در حالی که بقیه موشها آب ساده میخوردند. موشها سه هفته بعد از شروع رژیم کافئین، در معرض موقعیت های ناگهانی و استرس زا قرار گرفتند. این موقعیت ها شامل : رطوبت محل زندگی، تقسیم فضای زندگی با موشهای دیگر و محرومیت از مواد غذایی و آب، حمام با آب سرد، و قرار گرفتن قفس در زاویه ۴۵ درجه بود.
محققان دریافتند تنها موشهایی که رژیم بدون کافئین داشتند استرس را تجربه کردند که شامل تغییر در مغز و رفتارشان بود. تغییرات مشابهی زمانی اتفاق افتاد که به موشها داروهایی برای توقف فعالیت آدنوزین داده شده بود یا ژنهای مربوط به آن کاملا حذف شده بود.

در حالی که کوهنا معتقد است رابطه بین کافئین و مدیریت بهتر استرس علّی است. «به این خاطر که آنها به کافی شاپ نرفته یا وقت بیشتری را با هم نگذرانده بودند، واقعیت این است که این آزمایش روی موشها انجام شده است. مطالعات آینده تعیین می کند که آیا این اثرات در انسان مشابه هستند یا اینکه می توان از داروها برای رسیدن به هدف گیرنده های آدنوزین به منظور “کاهش اثرات استرس مزمن بر عملکرد مغز” استفاده کرد؟»

منبع: medicaldaily
ترجمه و تنظیم: دارنیکو

 

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود