چطور یک فنجان قهوه من را از یک تصمیم اشتباه منصرف کرد.

قهوه و مدیریت استرس : دیروز من روز بدی را گذراندم. شب قبلش به خاطر تکالیف دانشگاه درست نخوابیده بودم و صبح دیر به محل کارم رسیدم.
درست است که آنجا کسی من را بابت ساعت رفت و آمد سوال پیچ نمیکند اما خودم احساس خوبی نداشتم. آنجا هم که رسیدم لبتاپ مشکل قدیمی اش را دوباره رو کرد و نیم ساعتی معطلم کرد.
همین احوال بود که یک خبر بد هم رسید و روزم را کامل کرد. درست نمیدانستم که باید با مشکل جدید چطور کنار بیایم و یا آن را حل کنم. اولین تصمیم همیشه بهترین تصمیم نیست. اما من میخواستم از دانشگاه انصراف بدهم. پس یک روند اداری طولانی را در پیش داشتم. همان موقع عهد کردم که امروز همه را انجام بدهم و تمام.
اما خب برای همه اینها انرژی مضاعفی نیاز داشتم که این سری اتفاقات کوچک و درشت پشت سر هم را هضم کنم. محل کار من قهوه زیاد دارد. پس یک فنجان قهوه خوردم که حداقل به طور موقت به قول معروف خوابم بپرد.

قهوه چطور بیدار نگه میدارد؟

قبلا اینجا چیزی در مورد شیوه کار قهوه برای بیدار نگه داشتن نوشته بودم.
به علاوه قهوه با کند کردن ساعت بدن، هجوم خواب را نیز به تعویق می اندازد.  در واقع کافئین فقط یک محرک نیست بلکه میتواند تا سرعت ساعت داخلی بدن شما را آهسته کند
پس تا اینجا قهوه نه تنها به من یک انرژی اضافه برای پیگیری کارهایم داده بود بلکه با به تعویق انداختن خواب، مقدرای زمان به من قرض داد تا بتوانم بیشتر فکر کنم.

اما داستان من با قهوه اینجا تمام نشد.

قهوه چطور استرس را کاهش میدهد؟

شاید از این جمله تعجب کنید! ولی خب اگر شما هم روزی به بدی من داشتید ولی حالا تنها دغدغه تان تایپ کردن این متن بود، احتمالا کمتر تعجب می کردید.
البته قهوه معجزه نمیکند، قهوه تنها باعث شد که من بتوانم بهتر فکر کنم. توضیح میدهم چطور. با وجود اینکه من ساعات زیادی را بخاطر شغلم به مطالعه در مورد قهوه اختصاص داده ام، اما دیروز تنها چیزی که به آن فکر میکردم یک نوشیدنی انرژی زا بود. حالا که حالم بهتر است یادم آمد که قبلا هم چیزی در این مورد نوشته ام.

میتوانید مطلب قبلی من را در مورد مدیریت استرس با قهوه اینجا هم بخوانید.

قهوه در واقع کمکی به بهبود عملکرد بدن نمیکند. بلکه تنها بدن را از ایجاد واکنش های منفی و بد باز میدارد.  کافئین موجود در قهوه از اثرات طولانی مدت و مخرب استرس در بدن میکاهد.

قهوه و مدیریت استرس -دارنیکو
قهوه و مدیریت استرس -دارنیکو

قهوه و مدیریت استرس : نتایج یک تحقیق

محققانی از برزیل، آمریکا و پرتقال کشف کردند که موشهایی که کافیئن دریافت کردند، نسبت به آنهایی که بدون کافئین در معرض موقعیت استرس زا قرار گرفتند، بهتر عمل میکنند.

دلیل: در حالی که کافئین گیرنده های آدنوزین را از فعال شدن برای فرآیند خواب منع میکند، همزمان از فعال شدن گیرنده ها برای واکنش های استرس زا نیز جلوگیری میکند. این واکنش ها شامل خلق و خوی بد، مشکلات حافظه و احساس افسردگی نیز میشود.

پایان روز

هیچ گاه چیزی در زندگی ما معجزه نخواهد کرد.اما تصمیم های ما مهم ترین رکن زندگیمان را میسازد. من روز بدی را گذراندم و هنوز از بابت آن خسته ام. اما در نهایت بدترین تصمیم ممکن را نگرفتم. یک فنجان قهوه خوردم، به دانشگاه رفتم و یک راه مسالمت آمیز برای مشکلم پیدا کردم. در واقع
تلاش کردم تا با قوانینی که خودم در ایجادشان دستی نداشتم کنار بیایم.

من نمیخواهم به شما توصیه کنم که به محض مواجهه با استرس قهوه بخورید تا یک راه حل فوق العاده برای حل مشکل خود بیابید.
اما میتوانم به شما این قول را بدهم که خوردن یک فنجان قهوه ،به شما زمانی خواهد داد که بهتر فکر کنید و بتوانید استرس خود را مدیریت کنید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود