بازدید از نمایشگاه نوشیدنی گرم شهر آفتاب HOBEX

نخستین نمایشگاه نوشیدنی گرم و صنایع وابسته شهر آفتاب HOBEX

هفدهم اسفند روز سوم نخستین نمایشگاه نوشیدنی گرم و صنایع وابسته شهر آفتاب HOBEX در حالی در رخوت و سکوت برگزار شد که که پیش از این قرار بود این نمایشگاه ۸ تا ۱۰ اسفند برای بازدید عموم آماده باشد اما بدون اطلاع رسانی دقیق تاریخ شروع نمایشگاه به ۱۴ اسفند تغییر یافته بود.
به گزارش خبرنگار دارنیکو، روز سوم این نمایشگاه، بدون هیچ نشانه ای از حضور تولید کنندگان و فروشندگان نوشیدنی های گرم در شهر آفتاب در حال گذشت بود. بدون هیچ بنر یا راهنمایی در سطح شهر آفتاب. به علاوه سالن اصلی نمایشگاه نیز با بوی کباب از بازدیدکنندگانی که به اشتیاق بوی چای و قهوه به آنجا رفته بودند، پذیرایی می کرد.

نمایشگاه نوشیدنی گرم و صنایع وابسته شهر آفتاب HOBEX
نمایشگاه نوشیدنی گرم و صنایع وابسته شهر آفتاب HOBEX

آنچه پیش از برگزاری وعده داده شد

به گزارش بهداشت نیوز، محمد پناهی دبیر شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه نوشیدنی گرم و صنایع وابسته شهر آفتاب HOBEX دردر نشست خبری نمایشگاه پیش از این گفته بود: این نمایشگاه در راستای اقتصاد مقاومتی و با تکیه به ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل داخلی کشور شکل می‌گیرد.
وی گفت: متاسفانه امروزه برخی از دمنوش‌ها از راه‌های غیر قانونی وارد کشور می‌شوند و ما شاهد حضور قاچاقچیان این حوزه در کشور هستیم. شناساندن نوشیدنی‌های گرم و دمنوش‌های سلامت محور و با کیفیت داخلی به مردم یکی از محورهای اصلی نمایشگاه نوشیدنی‌های گرم، صنایع و تجهیزات وابسته است.

پناهی اظهار کرد: چای در فرهنگ ما ایرانی‌ها جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است و بهتر است که از مهمانانمان با چای و نوشیدنی‌های گرم ایرانی با کیفیت و سلامت محور پذیرایی کنیم. پس از چایی، قهوه هم در فرهنگ ما جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. ما باید شرکت‌های استاندارد در حوزه کشت قهوه را به مردم معرفی کنیم و ایران نباید جولانگاه قاچاقچیان این حوزه شود.

اما آنچه در این نمایشگاه دیده می شود، نشان دهنده اهمیت به مراتب کمتری است که به این صنعت داده می شود. روز سوم نمایشگاه که ما در آن حضور داشتیم در حالی رو به اتمام بود که تعداد بازدیدکنندگان نزدیک به صفر و بسیاری از غرفه داران نیز در محل نمایشگاه حاضر نشده بودند.
زمانی که علت این عدم حضور را از دیگر غرفه داران جویا شدیم مشخص شد که به دلیل عدم استقبال از نمایشگاه در روز اول، تصمیم گرفتند که دیگر در نمایشگاه حاضر نشوند.

عدم حضور فعالین صنعت قهوه در نمایشگاه

نکته دیگری که در این نمایشگاه به چشم می آمد، عدم حضور تولید کنندگان قهوه بود، تنها یک غرفه تولید کننده قهوه فوری که البته برند شناخته شده ای هم نبود نماینده قهوه در این نمایشگاه بود. سایر غرفه ها به تولیدکنندگان و واردکنندگان چای و دیگر دمنوش ها اختصاص داشتند.

نمایشگاه نوشیدنی گرم و صنایع وابسته شهر آفتاب HOBEX
نمایشگاه نوشیدنی گرم و صنایع وابسته شهر آفتاب HOBEX

این حضور کمرنگ در کنار سخنان مجری این نمایشگاه «شرکت منیر تجهیز امین» معنا پیدا میکند که:« آشنایی با دستاوردهای علمی، تجاری و صنعتی بازار نوشیدنی های گرم و چگونگی افزایش بهره وری در تولید و فروش محصولات و خدمات توسط شرکت کنندگان در بازارهای داخلی و بین المللی است. در تلاش هستیم تا با برگزاری این نمایشگاه زمینه‌ی افزایش همکاری و همسویی تلاشگران عرصه‌ها‌ی بازرگانی، باغداری، کشاورزی و صنایع تولیدی را در عرصه‌ی نوشیدنی‌های گرم فراهم آوریم. و همجنین مشارکت کنندگان این نمایشگاه را فعالان در حوزه این ۴ دسته کلی ( چای، قهوه و دمنوش و طعم دهنده ) معرفی کردند.»

نمایشگاه قهوه بدون قهوه

ما صبح روز هفدهم خود را بدون قهوه شروع کردیم تا از خودمان با قهوه های نمایشگاه پذیرایی کنیم، اما گویا حضور رستوران ها مثل همیشه  در بیشتر نمایشگاه ها در شهر آفتاب پررنگ تر بوده است و از قهوه خبری نیست.

در سالهای اخیر نمایشگاه های زیادی در رابطه با قهوه برگزار شده اما متاسفانه اکثر آنها نتیجه خوبی نداشته است. نبود تبلیغات، نزدیک بودن فاصله برگزاری نمایشگاه ها که بیش از ظرفیت صنعت قهوه در ایران است، و سنجیده عمل نکردن مجری برگزاری از عوامل عدم موفقیت اکثر این نمایشگاه ها است.

مجله دارنیکو / اخبار نمایشگاه

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود