چطور یک کافه موفق داشته باشیم؟

در رقابت زیاد بین کافه دارها، چطور میتوان شخصیتی برای کافه خودمان طراحی کنیم؟

چطور کافی شاپ موفقی داشته باشیم؟

یکی از برنامه ها و یا حداقل فانتزی هایی که بیشتر ما داریم داشتن یک کافه موفق است. بعضی از ما قدمی برای تحقق این رویا برمیداریم و البته این تازه اول راه است. داشتن تجربه های متعدد برای بسیاری از ما چیز جدید و جذابی است که میتوانیم وقتی داریم خودمان را معرفی کنیم به آنها افتخار کنیم. اما آیا داشتن یک تجربه پایدار و طولانی مدت لذت‌بخش تر از آن نیست که بگوییم یک کار را تنها برای چند هفته توانستیم ادامه بدهیم؟

ایده های ناب و یا رعایت استاندارها؟

خیلی از کافه ها با یک ایده ابتدایی شروع میکنند. کافه کتاب، یا کافه حیاط، کافه برای بازی و یا کافه رستوران. همین نشان میدهند که به تنهایی ایده کافه زدن شاید آنقدر این روزها طرفدار نداشته باشد. همین که در هر خیابانی که قدم میزنیم یک کافه هست و به قول معروف به خودکفایی در تولید کافه رسیده ایم مهر تاییدی بر این ماجراست.

اما تنها داشتن این ایده ناب نیست که موفق شدن کافه را تضمین میکند. سرو کردن یک قهوه خوب اولین و مهم ترین قدم برای کافه داری است. با یک دستگاه اسپرسوساز با کیفیت شروع کنید و همیشه قهوه درجه یک سرو کنید. شغل شما بیش از هر چیز سرو قهوه است.

کافه موفق -دارنیکو
کافه موفق -دارنیکو

برای داشتن کافه موفق میان رقیبان خود حرفی برای زدن داشته باشید.

بسیاری از کافه ها مشتریان خود را از آدمهایی که دنبال جایی برای استراحت میگردند و سر راه هستند پیدا میکنند. پس اگر نمیتوانید یک کافه نبش یک خیابان مهم شهر باز کنید و قهوه خوب برای سرو کردن ندارید و یا دلیل دیگری که مشتریان اتفاقی شما را تبدیل به مشتریان دائم و یا بازاریابهای رایگانتان نکند پیشاپیش بدانید که در کارتان شکست خورده اید.

چه چیزهایی را حتما در کافه تان داشته باشید:

 • قهوه بیرون بر: قهوه بیرون برای شما همان درآمدی را خواهد داشت که قهوه های دیگر دارد. اما در عوض چند خاصیت خوب دارد.
  اول آنکه هزینه کمتری به شما تحمیل میکند. دوم آنکه افراد بسیاری قبل از رفتن به سرکار به سراغ شما خواهند آمد و همین باعث میشود که شما را بشناسند و به شما برای زمانهای فراغت خود اعتماد کنند و جزء انتخابهای اولشان برای کافه رفتن شوید. سوم اینکه میتوانید همزمان مشتری های متنوعی داشته باشید.
کافه موفق -دارنیکو
کافه موفق -دارنیکو
 • رویدادهای جذاب را به سمت کافه خود بکشید. یا برای کافه تان ایونت برنامه ریزی کنید. کافه یک فضای عمومی است که مردم تمایل دارند که علاوه برا دیدن دوستان قدیمی در آنجا، بتواند با آدمهای جدید هم آشنا شوند.
 • به علاوه وقتی سبک کافه خود را داشته باشید و با رویدادهایی که مشتریان شما دوست دارند آنها را سوپرایز کنید نام کافه تان همیشه دست به دست میان آنها که سبکتان را دوست دارند خواهد چرخید.
  ایونت هایی مثل تماشای فوتبال های مهم، برگزاری بازیهای گروهی و دسته جمعی، دورهمی های شعر و موسیقی زنده میتوانند از جمله کارهایی باشد که انجام میدهید.

راحتی را به کافه خود بیاورید.

 • فضای کافه را برای طولانی مدت نشستن فراهم کنید. صندلی های راحتی که به مشتری شما این احساس را منتقل نکند که مجبور است زود آن را ترک کند بهترین انتخاب هستند. حتی میتوانید فضایی برای تماشای تلوزیون داشته باشید (اگر فضای زیادی برای کافه در اختیار دارید.)
 • چند بازی فکری دونفر و یا چند نفره، و چند جلد کتاب خود و کم حجم را در معرض دید بگذارید. باعث میشود هر کسی که به فضایی برای استراحت و تمدد اعصاب احتیاج دارد به یاد شما بیافتد
 • بسیاری از توصیه ها به کافی شاپ دارها این است که وای فای پرسرعت و رایگان در اختیار مشتریانتان بگذارید و مطمئن شوید که همه صندلی ها سیگنال خوبی دریافت میکنند. اگر میتوانید یک یا دو پریز برق برای هر میز تعبیه کنید تا بتوان از آن برای شارژ موبایل یا لپتاپ استفاده کرد.
  داشتن چند شارژر زاپاس که بیشتر مدلهای گوشی را ساپورت کند نیز بسیار مفید است. از طرف دیگر شما با داشتن سرگرمی های متعدد شاید بتوانید چند ساعتی مشتریان خود را از فضای مجازی دور کنید.
  هرکدام را که انتخاب کردید سعی کنید برای مشتریان خود به درستی دلیلتان را توضیح دهید.

خوراکی هایتان را فراموش نکنید.

سرو غذا و نوشیدنی و کیک دو بخش بسیار مهم دارد. یکی اینکه طعم آن به دل بنشیند. و دیگر آنکه ظاهر آن جذاب باشد. شما به علاوه میتوانید کیک و شیرینی هایی با طراحی مخصوص کافه خود بپزید که نشانه ای برای شما باشند. در مطالب بعدی چند ایده جذاب برای تزئین کیک و قهوه و چند غذای سبک که معمولا به عنوان میان وعده در کافه ها پیدا میشوند را برایتان میگذاریم.

قهوه با شیر - قهوه در اسپانیا - دارنیکو
کافه موفق -دارنیکو

مراقب منو خود باشید.

منو کافه شما مثل شناسنامه عمل میکند. پیش از هر چیز از آنها مراقبت کنید و تمیز نگهشان دارید. حداقل هر دوماه یک بار آن را دوباره طراحی کنید و هم خوردنی های جدید به آن اضافه کنید و هم قیمت ها را کنترل کنید. با طراحی جدید هم هر چند وقت یک بار مشتریان ثابتتان را سوپرایز کنید. حتی گاهی میتوانید از آنها نظرشان را هم بپرسید.
به علاوه مراقب باشید در منو به جای اسامی عجیب و غریب، دقیقا بگویید قرار است برایشان چه چیزی سرو کنید. باریستاهای شما باید حتما به منو تسلط کافی داشته باشند و بتوانند تک تک موارد را توضیح بدهند.

کافه موفق -دارنیکو
کافه موفق -دارنیکو

 

در پایان برای یک کافی شاپ موفق

آغاز هر کاری، و ادامه یافتنش، همه وابسته به این است که سخت کار کنیم. داشتن پشتکار، آمادگی برای یادگیری و خلاق بودن از جمله کارهایی است که باید برای موفق شدن در هر کاری انجام داد. کافه داشتن همه این ها را به علاوه روابط عمومی بالا لازم دارد. برای داشتن یک کافه موفق لازم است که بتوانید با رقیبانتان که تعدادشان اصلا هم کم نیست رقابت کنید و به علاوه خستگی این مسابقه جدی باعث نشود که انگیزه خود را از دست بدهید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:
2 نظر
 1. پرهام می گوید

  از نویسنده این مطلب تشکر میکنم
  ایده های خوبی هست برای اینکه مشتری کافه رو زیاد کنیم
  برای باریستا ها و کافی شاپ دارها

 2. نگار می گوید

  سایت خیلی خوبی دارید و راهنمایی های پر کاربردی برای کافی شاپ ها راحتی در یک کافه و دنج بودن اون خیلی خیلی از نظر من مهم هست و همچنین کیفیت سرویسی که میدن

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود