کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا کدامند؟ در این لیست از اطلس جهان با آنها آشنا شوید. ۱۰ کشوری که بیشترین صادرات قهوه در دنیا را دارند.

با وجود یک کافه در هر گوشه ای از بسیاری شهرها در سراسر دنیا، باعث تعجب نیست که قهوه محصولی محبوب در دنیاست. به عنوان سومین نوشیدنی رایج در دنیا، بعد از آب و چایی، دانه های قهوه در همه جا یافت میشوند. کشورهای برتر تولید کننده قهوه که هر کدام میلیون ها کیلوگرم دانه قهوه تولید میکنند، بهترین راه ها را برای رساندن قهوه به دست مشتری پیدا میکنند.
بعد از نفت، قهوه رتبه دوم معاملات کالا را در دنیا دارد. با حدود نیم تریلیون فنجان که در سال مشتری دارد. قهوه، تنها به صورت یک فنجان دم کرده استفاده نمیشود. دانه قهوه، (در فرآیند بدون کافئین شدن)، کافئین مورد نیاز نوشیدنی های کولا، لوازم آرایشی و داروها را نیز فراهم میکند. دو نوع اساسی قهوه کشت می شود: عربیکا، که ۷۰ درصد قهوه دنیا را شامل میشود. و ربوستا که ارزانتر است و آسان تر رشد میکند.
در اینجا، لیستی از ۱۰ کشور برتر تولید کنند قهوه آمده است که سازمان بین المللی قهوه آن را منتشر کرده است.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا
کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا -گواتمالا

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا

۱۰- گواتمالا، با ۲۰۴۰۰۰ تن قهوه
گواتمالا، ۲۰۴ هزار تن دانه قهوه در سال ۲۰۱۶ تولید کرده است. و تولید آنها در طی چند سال گذشته ثابت بوده است. دانه های قهوه ای که در گواتمالا فراوان است، در دمایی بین ۱۶ تا ۳۲ درجه سانتی گراد، و ارتفاعی بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار متر از سطح دریا یافت میشود. گواتمالا تولید کننده برتر آمریکای مرکزی بود، تا این که در سال ۲۰۱۱ هندوراس از آن پیشی گرفت.
گواتمالا زمانی وارد تجارت قهوه شد که دو محصول اصلی صادراتی آن یعنی کچینال و ایندیگو (دو نوع دانه رنگی) در برابر رنگهای شیمیایی بلااستفاده شدند. در همان زمان، دولت سیاست هایی را در پیش گرفت که صنعت قهوه را پشتیبانی کند، مانند معافیت های مالیاتی و مزایای تجاری. در سال ۱۹۶۰ دولت توانست با راه اندازی آناکافه “Anacafe” (انجمن ملی قهوه)، تقاضای جهانی را برای قهوه گواتمالا افزایش دهد. این انجمن تا امروز به کار خود در بازاریابی قهوه تولید ملی در جهان، ادامه میدهد.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا
کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا -مکزیک

۹- مکزیک، ۲۳۴ هزار تن
در سال ۲۰۱۶، مکزیک بیش از ۲۳۴هزار تن دانه قهوه تولید کرد. کشوری که دانه های عربیکا را با کیفیتی بالا، در مناطق ساحلی نزدیک به گواتمالا پرورش میدهد. مکزیک بیشترین سهم صادرات قهوه به آمریکا را دارد.
در دهه ۱۹۹۰ میلادی، بحرانی در تولید قهوه مکزیک به وجود آمد. زمانی که توافق بین المللی قهوه ملغی شد و قیمت جهانی قهوه و صادرات آن دیگر کنترل نمیشد. و مکزیک نتوانست با بازار جهانی رقابت کند. پایین آمدن قیمت قهوه و تولید آن باعث ایجاد مشکلات اجتماعی در کشور مکزیک شد. زمانی که تولید قهوه در دهه ۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی کاهش یافت، پایداری تقاضای قهوه آمریکا از مکزیک، به ترمیم بازار قهوه مکزیک کمک کرد و از حدود ۱٫۷ (۶۰ کیلوگرم) میلیون کیسه در سال ۲۰۰۵ به ۴ میلیون در سال ۲۰۱۴ رسید.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا
کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا -اوگاندا

۸- اوگاندا، ۲۸۸۰۰۰تن
وقی به تولید قهوه فکر میکنید، احتمالا اوگاندا به ذهنتان نیاید، اوگاندا بالاترین درآمد از صادرات را در آمریکای مرکزی دارد. این کشور مکزیک را در سال ۲۰۱۵ پشت سر گذاشت تا هشتمین تولید کننده بزرگ قهوه در جهان شود. کشوری که دانه های روبوستا- محصولی محلی که در جنل های کیبالا رشد میکند،- را به خوبی دانه های عربیک در نزدیکی اتیوپی پرورش میدهد.

قهوه بخشی حیاتی از اقتصاد اوگاندا است. با سهمی بزرگ از جمعیت فعال اقتصادی در صنعت قهوه. تولید قهوه در ابتدا تحت کنترل ناموفق دولت بود. هرچند، بعداز خصوصی سازی دول در سال ۱۹۹۱، احیایی قوی در این صنعت دیده شد، که به ۵۱۰۰% فزایش تولید از سال ۱۹۸۹ منجر شد. هرچند دولت همچنان نظارت خود را بر این صنعت بر از جریانهای خارج از کشور، توسط سازمان توسعه قهوه اوگاندا اعمال میکند.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا
کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا -هند

۷- هند، ۳۴۸۰۰۰ تن!
هند ۳۴۸ هزار تن دانه قهوه در سال ۲۰۱۶ تولید کرد. همه جای هند برای پرورش قهوه مناسب نیست. تنها  در تپه هایی از قسمت جنوبی کشور  قهوه رشد میکند. دانه های قهوه توسط کشاورزان کوچک در مناطقی با بارندگی های موسمی، و در کنار ادویه جاتی مانند دارچین و زنجبیل کاشته میشود که به قهوه عطر و طعمی تند منتقل میکند. در سال ۲۰۰۴ برند تاتا قهوه هند، ۳ مدال طلایی رقابت های گرندکاز قهوه را از آن خود کرد. همانطور که قهوه به اندازه چای در هند محبوب نیست، ۸۰ درصد قهوه کشور با اهداف صادراتی کشت میشود. مشتریان اصلی قهوه هند، اروپا و روسیه است.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا
کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا – هندوراس

۶- هندوراس، ۳۴۸ هزار تن
هندوراس ۳۴۸ هزار تن قهوه در سال ۲۰۱۶ تولید کرد. تقریبا برابر اوج تولید محصول خود در سال ۲۰۱۱ به مقدار ۳۵۴ هزار کیلو. هندوراس کشورهای دیگر را برای تبدیل شدن به تبدیل شدن به تولید کننده اصلی آمریکای مرکزی پشت سر گذاشته است. با این حال، قهوه هندوراس هنوز از فقدان برند ملی آسیب میبیند. در حالی که بیشتر مردم قهوه کلمبیا و یا هندوراس را تشخیص میدهند، دانه های قهوه هندوراس اساسا به صورت مخلوط استفاده می شوند و کمتر توسط مصرف کننده معمولی قابل تشخیص اند. با وجود این مسائل، قهوه بخش مهمی از اقتصاد هندوراس را پوشش میدهد. و صنعت قهوه به صورت مداوم برای بخش بزرگی از جمعیت فعال کاری کشور کسب درآمد میکند.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا
کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا -اتیوپی

۵-اتیوپی – ۳۴۸ هزار تن
اتیوپی همه ساله مقدار زیادی دانه قهوه تولید میکند. با ۳۴۸ هزار تن قهوه در سال ۲۰۱۶، به تنهایی موطن جغرافیایی اصلی قهوه عربیکا بوده است، محبوب ترین نوع دانه در سراسر دنیا. که بخش کوچکی از اقتصاد کشور نیست، بیش از ۲۸ % صادرات سالانه قهوه، نتیجه ای صادرات قهوه است. این موضوع نشان میدهند که بیش از ۱۵ میلیون نفر از شهروندان آن در صنعت قهوه مشغول به کار هستند.
اتیوپی فرهنگ قهوه بسیار غنی ای دارد. برای بیش از ۱۱۰۰ سال، مردم متوجه دانه هایی با اثری محرک شدند که گله کشاورزان و چوپانان بد شانس، آن را میخوردند. با آغاز کشاورزی و کشت قهوه، انواع محلی دانه های عربیکا رشد یافتند. هر کدام با نامی مشخص و طعمی متفاوت. هرار، لیمو، سیدامو و ییرگاچف، از انواع دانه های معامله شده از قهوه عربیکا هستند. با حمایت انحصاری دولت اتیوپی.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا
کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا -اندونزی

۴- اندونزی، ۶۶۰۰۰۰ تن.
اگرچه ممکن است اندونزی به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان بین المللی شناخته نشود، اما این کشور بیش از ۶۶۰ هزار تن دانه قهوه در سال ۲۰۱۶ تولید کرده است. اندونزی متد برتری کمیت بر کیفیت را انتخاب کرده است چرا که کوهستان شرایط بهتری برای تولید دانه های روبوستا با کیفیت پایین تر (که ارزش کمتری نسب به دانه های قهوه عربیکا کشورهایی مثل برزیل و کلمبیا دارد). بر خلاف موضوع، این کشور شرایط و موقعیت جغرافیایی ایده آلی برای کشت قهوه دارد. چرا که نزدیک خط استوا است و کوهستان های متعددی دارد که برای کاشت قهوه مناسب است.
تولید قهوه توسط استعمارگران هلندی در اندونزی رایج شد. و بعد از استعمار هم تولید آن ادامه یافت. چرا که آب و هوای اندونزی برای کشت قهوه مناسب است. زمین های زیر کشت قهوه، ۱ میلیون هکتار از سطح کشور را تحت پوشش قرار میدهد و بیش از ۹۰ درصد این زمینها توسط تولید کنندگان کوچک اداره می شوند.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا
کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا -کلمبیا

۳- کلمبیا ۸۱۰۰۰۰ تن
قهوه کلمبیا در جهان معروف است. هرچند کوهستان های آن در حال حاضر اثری منفی بر تولید قهوه کلمبیا دارند. در سال ۱۹۸۰، تا ۲۰۱۰، دمای هوا به آرامی کاهش یافت و بارشهایی صورت گرفت. هر دو این عامل ها شرایط آب و هوایی لازم برای تولید قهوه کلمیبا را تهدید میکند. کلمبیا کشور دوم تولید کننده قهوه بود تا این که ویتنام از آن پیشی گرفت، اما همچنان نقشی مهم در رقابت تجاری قهوه در دنیا را بازی میکند.

کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا
کشورهای برتر تولید کننده قهوه در دنیا -ویتنام

۲- ویتنام – ۱۶۵۰۰۰۰ تن
بسیاری از مردم با قهوه ویتنام آشنا هستند. قهوه ای با امضای مخلوط با شیر شیرین. ویتنام به تنهایی ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تن قهوه در سال ۲۰۱۶ تولید کرد و دومین تولید کننده بزرگ قهوه در دنیاست. در حالی که وفقه ای در تولید قهوه ویتنام در طول جنگ و بعد از آن اتفاق افتاد، صنعت قهوه همچنان بخش بزرگی از اقتصاد ویتنام را دربرمیگیرد و مقام دوم صادرات این کشور بعد از برنج را دارد. ویتنام به سرعت تولید قهوه را از ۶ هزار تن در سال ۱۹۷۵ به نزدیک ۲ میلیون تن در حال حاضر رساند. این رشد منجر به این شد که قهوه جایگاه دوم تولید کننده های مهم قهوه در جهان را از آن خود کند.

ده کشور برتر تولید کننده قهوه -گواتمالا
ده کشور برتر تولید کننده قهوه – برزیل

۱-برزیل – ۲۵۹۵۰۰۰ تن.
برزیل بزرتگترین تولید کننده قهوه در جهان است. و به تنهایی بیش از ۲/۵ میلیون تن از دانههای قهوه دنیا را تولید میکند. امااین اتفاقی جدید در دنیای قهوه نیست. برزیل بیش از ۱۵۰ سال است که این رتبه را در اختیار دارد.

زمین های تحت کشت قهوه، حدود ۲۷ هزار کیلومتر مربع از سطح این کشور را پوشش میدهد. بیش تر این زمین ها در مناطق میناس گاریاس، سائوپائولو و پارانا قرار دارد. سه منطقه در ایالت جنوبی کشور که کوهستانی است و دما برای کشت قهوه ایده آل است. بزریل همچنین خود را با شیوه عمل آوری خشک قهوه(بدون شست وشو) متفاوت قهوه از بقیه کشورها متمایز میکند. به شکلی که گیلاس های قهوه در برابر آفتاب خشک می شوند و این شیوه به فرآیند های دیگر ترجیح داده میشود.

 

منبع: اطلس ورلد

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید:

درج یک پاسخ

ایمیل شما به طور عمومی نمایش داده نمی شود